11 Madde de zararlı kozmetik ve cilt bakım ürünleri

11 Madde de zararlı kozmetik ve cilt bakım ürünleri

Özellikle bayanların daha güzel ve daha genç görünmek adına kullandığı kozmetik ve cilt bakım ürünleri belki hepsi değil ama bir çoğu sağlığımıza ciddi risk oluşturan zararlı maddeler içerdiğinin farkında mısınız?

Maalesef birbirinden güzel ambalajlanmış ve harikalar yaratacağını düşündüğümüz, şeker gibi rengarenk ve hoş kokulu kozmetik ürünleri, ve hatta cilt bakım ürünlerinin bir çoğunda potansiyel zararlı kimyasallar içerdiği kaçınılmaz bir gerçektir.

İnsanın bilakis cildinde kullanacağı bu kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin hiçbir şekilde zararlı toksinler, potansiyel kanser yapıcı maddeler, enfekte eden ve tahriş eden zararlı maddeler asla içermemesi gerekir.

Memorial Hastanesi Klinik Biyokimya Labaratuvarı Uzman Doktor4 Nilgün Tekkeş kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünleri konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı;

Kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünleri hakkında dikkat edilmesi gerekenler

kozmetik ürünleri kullanmıyorum” demeden önce bir kez daha düşünmelisiniz.

Kozmetik kelimesi ilaçlar haricinde vücuda ve cilde uygulanan her türlü ürünü kapsamaktadır. Ruj, allık, oje gibi makyaj malzemeleri kadar Saç boyaları, şampuanlar, dodorantlar, güneş kremleri ve el krem ve losyonları da kozmetik ürünleri arasında yer almaktadır.

Bu bilgileri baz aldığımızda yapılan bilimsel araştırmalarda orta yaşlarda yer alan erişkin bir insanın günde ortalama 9 kozmetik ürününü kullanmakta olduğu (sabun, şampuan, el kremi gibi maddelerin de kozmetik ürünleri olduğunu söylemiştik) ve bunların 126 değişik içeriğe sahip oldukları belirlenmiş.

Özellikle kadınların her yıl 2 kg ve üzeri kozmetik ürünlerini çoğunlukla deri yoluyla, bir kısmını da ağız yoluyla vücutlarına aldıkları belirlenmiş.

Bunlar içerisinde yüz bakım kremleri ile cilt tarafından emilen kanserojen maddeler ve far dediğimiz göz boyaları yoluyla yine ciltten alınan arsenik denilen zararlı kimyasal da yer alıyor.

Deri yoluyla geçen kimyasallar daha mı zararlı?

Evet. Deri yoluyla geçen zararlı kimyasalların bulunduğu kozmetik ürünlerinin ve cilt bakım ürünlerinin ölümcül zararları var!

Sadece bir adet rujda bulunan 28 adet zararlı kimyasal bulunurken sadece bir adet saç spreyinde tam 23 adet zararlı kimyasal madde yer almaktadır. Bütün bu bedenimizde çeşitli dönüşümlere uğramaktadır. Buna rağmen bilinçsiz bir toplum olmaya devam ediyoruz ve en önemli varlığımız SAĞLIĞIMIZ söz konusuyken, hiçbir endişe duymadan umarsızca kullanmaya devam ediyoruz.

Hangi kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde ne kadar zararlı kimyasal var?

Tam 400 adetten fazla toksik element artıkları kanda ve yağlı dokuda yer almaktadır. Derimiz, vücudumuzu kaplayan en büyük organımızdır. Zararlı kimyasalları vücudun en büyük organı olduğundan deri yoluyla almak onları ağız yoluyla yutmaktan çok daha tehlikeli ve risklidir.

Bunun nedeni şöyle açıklanabilir; ağız yoluyla alınan maddeler ağız içerisi başta olmak üzere sindirim sisteminde yıkılmaya başlar. Ancak deri yoluyla direkt olarak vücuda giren kimyasallar hızla vücut dolaşımına karışır. Hızla organlara taşınır ve belki yıllarca buralarda depolanır.

Kozmetik ürünlerinin ve cilt bakım ürünlerinin zararlı etki mekanizmaları astımdan tutun, kanser hastalığına kadar götürebilir. Bilim adamlarınca kabul edilen zararlı kozmetik ürünlerinin tanımı, çeşitli kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünlerinin hergün kullanımı sonucu bir süre sonra ortaya çıkan sonuçları olarak ifade edilmektedir.

Bu sonuçlar arasında ürünlerin içerdiği boyalar ve kokular nedeniyle bazı insanlarda gözlerde sulanma ve kızarıklık oluşması, deride oluşan hassasiyet gibi alerjik reaksiyonlar oluşabildiği gibi ; kanser, astım ve doğumsal anomaliler yer almaktadır.

Bazı kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde 1 kez kullanmak herhangi bir hastalık tablosu oluşturmayabilir ancak kimyasalların gittikçe artış gösteren etkileri zamanla ortaya çıkabilmektedir.

Solunum yolu ve sindirim yolu  ve özellikle deri olmak üzere bütün vücudun tamamında dağılım ve birikim oluşup depolanacaktır. Eğer ki bu zararlı kimyasalların vücutta yıkılıp atılma hızı vücuda deri, solunum ve sindirim yolu ile alınma hızından daha yavaş ise vücut için son derece toksik ve tehlikeli bir durum oluşturacaktır.

Kozmetik ve cilt bakım ürünleri beyne zarar verir mi?

Enteresan bir şekilde kimyasal hassasiyet ile bağdaştıramadığınız etkiler de görebilirsiniz. Bunların içinde halsizlik, sinirlilik hali, sersemlik hali, konsantrasyon bozuklukları ve hafıza uçuşmaları (unutkanlık ve bir şeyi bir türlü hatırlayamama ve hafıza kaybı başlangıcından endişelenme gibi durumlar) da görülebilir.

Yapılan farklı bir araştırmada çok ağır olmayan ortalama bir makyaj yapan bir kadının 515 kimyasal maddeyi vücudunda taşıdığını ortaya koydu.

Oje, ruj, deodorant,saç spreyi, vücut losyonu, fondöten gibi kozmetik ürünlerinin kimyasal analizini yapan yeni bir araştırma ise tüyler ürperten sonuçları ortaya çıkardı. Araştırma neticesine göre bir çok kadının günlük yaşamının bir parçası halinde gelmiş olsa da, sağlık bakımından çok büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Bütün bu kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünleri içerisinde bakın hangi ürün nekadar kimyasal içeriyor ve hangi hastalıklara yol açıyormuş:

Kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünleri hangi hastalıklara yol açıyor?

Bunları kullanan bir kadın her gün 515 zararlı kimyasal maddeye maruz kalmakta ve bu kimyasallar alerjiden tutun, hormon bozukluklarına kadar, doğurganlık problemlerinden kanser çeşitlerine kadar bir çok hastalığa neden olabiliyor.

 

1-FAR – Göz boyaları

İçerik kimyasal madde sayısı: 26

En tehlikeli olanları: Polietilen ve tereftalat

Olası hastalıklar: Kısırlık, kanser, hormonal bozukluk ve organlarda tahribat.

 

2-RUJ – Dudak boyaları

İçerik kimyasal madde sayısı: 33

En tehlikeli olanları: Polimetilmetakrilat

Olası hastalıklar: Kanser, alerji.

 

3-ŞAMPUAN – Saç yıkama ürünleri

İçerik kimyasal madde sayısı: 15

En tehlikeli olanları:Llauril sülfat, sodyum, tetrasodyum, glikol, propilen

Olası hastalıklar: Tahriş, göz hasarı, kaşıntı.

 

4-OJE – Tırnak boyaları

İçerik kimyasal madde sayısı: 31

En tehlikeli olanları: Ftalat

Olası hastalıklar: Doğuranlığı azaltabilir ve gebelikte bebek gelişimini etkileyebilir.

 

5-PARFÜM

İçerik kimyasal madde sayısı: 250

En tehlikeli olanları: Benzaldehit

Olası hastalıklar: Ağız, boğaz,  gözlerde tahriş, mide bulantısı ve böbrek sorunları.

 

6-SAÇ SPREYLERİ

İçerik kimyasal madde sayısı: 11

En tehlikeli olanları: Oktinoksat ve isophthalate

Olası hastalıklar: Alerji, burunda, gözlerde tahriş, hücre yapısında bozulma.

7-BRONZLAŞTIRICI KREMLER

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 22

En tehlikeli olanları: Etil­metil paraben, propil paraben

Olası hastalıklar: Kurdeşen, hormonal bozukluk ve tahriş.

 

8-ALLIK – Yanakları Renklendiren Ürünler

İçerik kimyasal madde sayısı: 16

En tehlikeli olanları: Etil paraben, metil paraben ve propil paraben

Olası hastalıklar: Kurdeşen, hormonal bozukluk ve tahriş.

 

9-FONDÖTEN - Kapatıcı

İçerik kimyasal madde sayısı: 24

En tehlikeli olanları: Polimetil metakrilat

Olası hastalıklar: Alerji ve kanser hastalıkları.

 

10-DEODORANT

İçerik kimyasal madde sayısı: 14

En tehlikeli olanları: İzopropil, myristat,

Olası hastalıklar: Cilt ve akciğerlerde oluşan tahrişler, baş ağrısı ve solunum problemleri.

 

11-VÜCUT LOSYONU – Vücut Bakım Kremleri

İçerik kimyasal madde sayısı: 32

En tehlikeli olanları: Etil paraben, propil paraben, polietilen glikol, metil paraben.

İşte gördüğünüz gibi ben yazmaktan yoruldum ama bir de cilt bakım ürünleri ve kozmetik ürünleri hakkında bu bilgilere ulaşınca gerçekten çok üzüldüm ve sizlerle de paylaşmak istedim. Lütfen bu tarz ürünleri kullanırken çok dikkatli olun sağlıklı doğal cilt bakım ürünleri ve doğal kozmetik ürünleri kullanmaya çalışın. Sağlık bir daha geri gelmiyor o yüzden lütfen paraya sağlığınızdan daha fazla önem vermeyin, hepinize sağlık dolu günler dilerim.

 

Etiket Bulutu

anneler günü için en güzel hediye hamilelikte oje kullanmak hamilelikte istenmeyen tüy temizliği hamilelikte kişisel bakım ve güzellik sırları hamilelikte parfüm ve deodorant kullanılır mı? hamilelikte saç boyatılabilir mi? hamilelikte perma yaptırılabilir mi? hamilelikte cilt bakım ürünleri kullanmak halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar giysideki oje lekesi nasıl çıkar genital hijyen ve genital temizlik günlük ağız bakımı nasıl yapılır günlük el bakımı nasıl yapılır halıdaki koltuktaki kıyafetteki oje lekeleri nasıl temizlenir günlük makyaj önerileri hangi diş macunu doğal? hangi diş macunu daha iyi? diş hassasiyeti için diş macunu hediyelik parfümler kil maskesi kararan ve kireç tutan çaydanlığın dibini temizlemek için kil maskesi tarifi kimyasal içermeyen deterjanlar kireç lekesi kimyasal temizlik ürünlerinin zararları kararan çaydanlıklar kadın parfümleri-en iyi bayan parfümleri ve fiyatları - hepsiburada hızlı bulaşık nasıl yıkanır genital bölgenin asit dengesi ilginç ve komik paylaşımlar indirimli marka parfümler kadın genital sistemi istenmeyen tüyler hassas ciltler için genital bölge temizliği için ne kullanılmalıdır kadınlarda genital bölge temizliği en sevimli bebek videoları en modern takı çeşitleri en ucuz kadın parfümleri-en ucuz erkek parfümleri en ünlü ve kaliteli markaların genital hijyen ürünleri etkileyici göz makyajları nasıl yapılır? esmerler için etkileyici göz makyajı nasıl yapılır en iyi ve ucuz parfümler en iyi mikrofiber cam bezi en güzel anneler günü hediyesi elde bulaşık yıkamanın püf noktaları en güzel emitasyon alyans modelleri- altın görünümlü alyans çeşitleri en güzel mikrofiber cam bezi-temizlik bezi-yer bezi en iyi erkek parfümler en iyi ağız bakım suyu hangisi etkileyici ve büyüleyici gözlere sahip olmak ev yapımı organik temizlik ürünleri tarifleri forivia takı çeşitleri otantik takı modelleri florür nedir zararları nelerdir? florürsüz diş macunu forivia takı modelleri forivia üye kayıt genital bölge temizliği için fosfatsız deterjan markaları fosfat içermeyen deterjanlar evlat hasreti evden para kazanma imkanı-evden para kazanma yolları-ev hanımları evden nasıl para kazanabilir evde çamaşır deterjanı yapma evde bulaşık deterjanı yapma evde cilt bakımı evde cilt bakımı ve yüz maskeleri evde yapılan kolay el bakım maskesi kireç lekesi biobellinda wc banyo temizleyicisi kullananların yorumları kızıllar için etkileyici göz makyajı nasıl yapılır su lekesi sivilcelerden nasıl kurtuldum? tatlı bebekler topuk çatlakları için kesinlikle biobellinda ayak bakım kremi topuk çatlakları nasıl geçer-topuk çatlaklarına çözüm topuk çatlakları için krem sivilcelerden kurtulmak için yüz maskesi tarifi sivilcelerden kurtulmak için sarışınlar için göz makyajı nasıl yapılır sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir tuvalet taşları temizliği sirke ile çaydanlık temizliği - kireçlenmiş çaydanlık nasıl temizlenir sivilce izlerinden kurtulmak için sivilce maskeleri sivilce izlerinden kurtulmak için yüz maskesi yapılışı topuk çatlakları nasıl giderilir topuk çatlaklarına bitkisel çözümler yüz bakımı yüz bakım kremleri yüz maskeleri yüz maskesi zararlı kozmetik ve cilt bakım ürünleri yüzdeki çizgiler için çözüm yumuşacık bakımlı ellere sahip olmak için yıkanmış yağ lekesi nasıl çıkar ucuz öğretmenler günü hediyesi topuk çatlaklarına iyi gelen kremler ucuz ve orjinal parfüm nereden alınır uzman tv kil maskesi nasıl uygulanır videosu yanmış yapışmış tencere temizliği nasıl yapılır yağ lekesi nasıl çıkar kadınlar kulübü şahmeran yüzük modelleri-altın görünümlü hasır örgü setler rvtl kırışıklık kremi hakkında makyaj temizleme yöntemleri leke çıkartmak mikrofiber bez kullanıcı yorumları mikrofiber bez modelleri-mikrofiber bez çeşitleri mutfak dolaplarındaki yağ lekeleri nasıl çıkar mikrofiber bez temizliği kusursuz bir cilde sahip olmak kuru bir cilt için kil maskesi kolay banyo temizliği nasıl yapılır kolay temizlik el bakımı kolay cam silmek-cam silmenin en kolay yolu kolay cam temizliği kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünleri koltuktaki keçeli kalem lekesi nasıl çıkar neden naturel temizlik ürünleri kullanılmalı? öğretmenler günü en güzel hediye önerileri parfüm çeşitleri pantolondan oje lekesi nasıl çıkar pürüzsüz bir cilde sahip olmak için pürüzsüz bir cilt için rtvl kırışıklık giderici krem pürüzsüz bir cilt için kil maskesi nasıl yapılır organik temizlik ürünleri markaları organik bulaşık makinesi deterjanı doğal bulaşık makinesi deterjanı öğretmenler günü kampanyaları öğretmenler günü en güzel hediye seçenekleri ve tavsiyeleri oje lekesi çıkarma yöntemleri oje lekesi nasıl çıkar oksijenli su-beyaz kapatıcı saç boyası kireçler nasıl çözülür duvarda ki oje lekesi nasıl çıkar? biobelinda mikrofiber cam silme bezi biobelinda hakkında kullanıcı yorumları biobelinda parfümleri biobelinda ürünleri biobellinda 3x çamaşır beyazlatıcısı biobellinda 3x çamaşır beyazlatıcı biobellinda yağ kir çözücü bio bellinda ürünleri bio belinda ürünleri bembeyaz çamaşırlar ve tüller için ne yapmalı? bembeyaz beyaz çamaşır yıkamanın püf noktaları beyaz çamaşırlar için hangi deterjan bio belinda çamaşır beyazlatıcı biyobelinda beyazları kapatma özelliği olan boyalar biobellinda ayak bakım kremi kullananlar biobellinda bitkisel saç boyaları biobellinda makyaj temizleme suyu’ biobellinda kullanıcı yorumları biobellinda mikrofiber bez kullananlar ve yorumları biobellinda organik temizlik ürünleri biobellinda pas kireç sökücü kullanımı biobellinda parfümleri biobellinda kullananların yorumları biobellinda konsantre bulaşık sıvısı (elde) kullananların yorumları biobellinda bulaşık deterjanı biobellinda bitkisel temizlik ürünleri biobellinda çamaşır beyazlatıcı biobelinda biobellinda göz çevresi kremi biobellinda konsantre bulaşık sıvıs biobellinda konsantre bulaşık deterjanı beklemiş yağ lekesi nasıl çıkar bayram temizliği nasıl kolay yapılır akıllı kadınlar kulübü facebook akıllı kadınlar kulübü aliminyum aspiratör filtresi nasıl temizlenir anneler günü kampanyaları 2015 anneme ne hediye alsam anneler günü ne zaman? ağız ve diş bakımı nasıl yapılır ağız çalkalama suyundan sonra ağız yıkanır mı sararan çay kaşıkları kar gibi tüller 10 yaş gençleştiren krem ağız bakım suyu faydaları ağız bakım suyu nasıl kullanılır ağız bakım suyu fiyatları aspiratör filtresi nasıl kolay temizlenir aspiratör temizlemenin kolay yolu banyo duvarları nasıl temizlenir tuvalet temizliği ve banyo temizliği bakımlı görünmek banyoda buğulanan aynalara çözüm banyoda oluşan pas ve kireçler nasıl kolay temizlenir bayanlara katalogla satış ve para kazanma fırsatı bay bayan parfüm çeşitleri ayak tabanı çatlakları ayak çatlaklarına ne iyi gelir aspiratör temizliği nasıl yapılır aspiratör temizli için hangi ürün-duvardaki küf lekeleri nasıl temizlenir aspiratör temizliği nasıl yapılır aspiratör telleri nasıl temizlenir aspiratörde oluşan çıkmayan yağ lekeleri nasıl temizlenir ayak bakım kremi biobellinda pas ve kireç çözücü fiyatları biobellinda pas ve kireç çözücü nasıl kullanılır diş macunu reklamı dış macunu diş macunu tavsiye diş sağlığı için doğal yöntemler doğal ayak bakım ürünleri evde ayak bakım kürü doğal ayak bakım kremi dış genital bölgeyi temizlemek dibi kararan ve kireçlenen çaydanlıkları doğal yollardan temizlemek cilt kuruluğu cilt kırışıklığı çok kirli bulaşıklar için biobellinda bulaşık matik jel daha güzel olmak dibi kararan çaydanlık nasıl temizlenir depycure tüy dökücü sprey ile beş dakikada işlem tamam! doğal bulaşık deterjanı doğal cilt bakım ürünleri ve doğal kozmetik ürünleri doğal pas ve kireç çözücü doğal makyaj ürünleri doğal temizlik ürünleri doğal temizlik ve kozmetik duşakabin temizliğinde dolaplardaki yağ lekeleri doğal kozmetik ürünleri-forivia doğal kozmetik ürünleri markaları nelerdir doğal el bakım kremi doğal deterjan markaları doğal kişisel bakım seti doğal kişisel bakım ürünleri doğal kozmetik markası cilt bakım kremleri cildin kırışmasını önlemek için bitkisel deterjan markaları organik deterjan markaları bulaşık makinesi köpüklü kalıyor biobellindasiparis.com facebook sayfası bitkisel diş macunu markaları bitkisel nemlendirici krem bulaşık makinesi deterjan erimiyor böcekleri bitkilerden kovmak için biobellindanın elde bulaşık deterjanı biobellinda yağ kir çözücü biobellinda spf 20 güneş korumalı nemlendirici biobellinda siparis facebook biobellinda temizlik malzemeleri biobellinda temsilci formu biobellinda üyesi olmak için biobellinda üyelik bulaşık makinesinde deterjan kalıntısı neden olur bulaşık matik makine deterjanları camları silmek camlar nasıl kolay temizlenir? çatlayan topuklara ne iyi gelir çatlak topuk tedavisi çaydanlık dibinde biriken kireci temizlemek çaydanlıklar nasıl temizlemir çaydanlık içinde oluşmuş kireçlenmeler için çamaşırlarınız ve tülleriniz bembeyaz çamaşırları beyazlatmak için çamaşır beyazlatıcı ürünler bulaşık nasıl yıkanır video çamaşır sodası koltuk nasıl temizlenir çamaşır suyu etkili çamaşır yıkama teknikleri kar gibi