Ayak çatlaklarına ne iyi gelir? - Ayak ve topuk çatlamalarına bitkisel çözümler

Ayak çatlakları neden olur?

Aşağıda evde uygulayabileceğiniz ayak tabanı çatlaklarına, ayak topuk çatlaklarına çözüm olabilecek önerileri derlemeye çalıştım. Ancak en son söyliyeceğimi en baştan söyliyeyim :) Doktorların tavsiyesine göre ayaklarınıza ve topuk çatlaklarına hangi bakımı yaparsanız yapın, ardından mutlaka güzel bir ayak bakım kremi kullanmanız önerilir.

Bu noktada ben de sizlere sadece tek başına bile ayak tabanı çatlaklarına, egzemalara, topuk çatlaklarına çözüm olabilen, tamamen bitkisel Biobellinda ayak bakım kremini öneriyorum. Sadece Biobellinda ayak bakım kremi ile şifa bulan insanlar olduğunu biliyoruz. Ama ben size yine de diğer yardımcı yöntemleri de anlattım. Hangisini isterseniz uygulayabilirsiniz.

Ayaklarda genellikle taban ve topuk bölümünde meydana gelen çatlaklar her yaştan insan da görülebilir. Sadece yaş ilerledikçe daha çok ortaya çıkmaktadır. Nem eksikliği ayak çatlaklarının oluşmasının temel sebeplerinden biridir. Diğer nedenler ise uzun saatler ayakta kalmak, sert sabunlar, dehidratasyon şu demek oluyor ki sıvı kaybı, soğuk havalar, şişmanlık, doğru olmayan ayakkabı seçimi, sedef hastalığı, tiroid hastalığı, diyabet ve benzeri durumlardır. Bazı durumlarda ayaklardaki çatlaklar; ağrı ve kanama benzer biçimde sorunlara yol açarken kaşıntı, kırmızılı lekeler veya pul pul oluşan yamalar da görülebilir. Ayak tabanında oluşan çatlaklar enfeksiyona da niçin olabilir. Ayak çatlakları için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Ayak çatlakları nasıl mı geçer: Ayak çatlaklarına bitkisel çözüm

1. Ayak çatlaklarına aspirin

Uyumadan önce yarım kova sıcak suya biraz sıvı sabun eklenir. Bir tane de kırılmış aspirin eklenir. Karıştırılır ve bu suda ayaklar yirmi dakika kadar bekletilir. Ölü cilt hücrelerinin giderilmesi için ardından ayak tabanı ponza taşı ile ovulur. Ovma işlemi nazikçe yapılmalıdır aksi halde ciltte tahriş oluşabilir. Son olarak ayaklar temiz su ile durulanır. Ayaklar iyice kurulandıktan sonra ayak kremi ya da nemlendirici uygulanır.
– Uygulamanın arkasından bir çift temiz pamuklu çorap giyilir. Bu nemin dağılmasını engeller ve ayakların yumuşamasını sağlar. Çatlak deriden kurtulana kadar işlem her gün uygulanır.

2. İçme suyu

Dehidratasyon kısaca sıvı kaybı da ayaklarda çatlakların oluşumu için bir neden olabilir. Bu nedenle vücudun de nemli tutulması için çaba sarf edilmelidir.
– daha çok su içilerek sıvı kaybının önüne geçilebilir. Her gün en az 9- 10 bardak su içilmesi tavsiye edilir. Su cildin yumuşamasını sağlar ve cildi elastiki tutmaya yardımcı olur. Su ile beraber daha yüksek su içinde ne olduğu olan sebze ve meyveler de tüketilebilir. Ayrıca çay, kahve  tüketimini sınırlandırmak gerekir. Bu tür içecekler sıvı kaybını artırır.

3. Topuk çatlaklarına limon

Limon suyu çok hafifçe, doğal, asidik bir özelliğe haizdir. Bu özelliği ile ayaklardaki kuru ve ölü deri hücrelerinden kurtulmaya destek sağlar.
– Sıcak suya biraz limon suyu eklenir. Bu su içerisinde bir kaç dakikalığına ayaklar ıslatılır ve sonrasında yumuşak bir fırça yardımıyla nazikçe fırçalanır.
– ardından ayaklar yıkanır ve iyice kurulanır. Hafifçe bir nemlendirici ya da ayak kremi uygulanabilir.
– Papaya ve limon suyu karışımı yapılarak da işlem uygulanabilir. Bu karışım çatlak topuklar ve ayak tabanı üzerine uygulanır. Arkasından cilt ılık su ile durulanır. On beş dakika süresince karışım cilt üzerinde bekletilmelidir. Uygulama pozitif yönde sonuçlar elde etmek için haftada bir kez yapılmalıdır.

4. Muz

– Bir ya da iki tane olgunlaşmış muz alınır ve kalınca dilimler halinde kesilir. Peşinden bir hamur oluşturmak üzere bir karıştırıcıda karıştırılır.
– Ayaklar üzerine uygulanan bu karışım on- on beş dakika kadar ciltte bekletilir. Arkasından ayaklar ılık su ve soğuk su ile iyice yıkanır. Her gün içerisinde işlem tekrarlanmalıdır. Muz kullanmak yerine, olgun papaya da kullanılabilir. Ayaklarınız için mutlaka bir ayak bakım kremi uygulamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.


5. Parafin mumu

Ayak çatlaklarını iyileştirmek için parafin balmumu da kullanılabilir.
– Parafin mumu biraz hardal yağı ya da hindistan cevizi yağı karıştırılarak mümkün olduğunca yumuşak bir hamur haline getirilir. Ayaklarda kuruma ve çatlama görülen bölgelere uygulanarak bu alanlar iyice ovulur. Uygulamanın yatmadan hemen önce yapılması önerilir. Arkasından bir çorap giyilerek nem cilde hapsedilir. Ertesi sabah ayak tabanları yumuşacık olacaktır. İşlem pozitif yönde sonuç alınıncaya kadar her gün tekrarlanması gerekir.

6. Topuk çatlakları ve gliserin

Gliserin de çatlak topuklar ve çatlak ayakları iyileşmek için kullanılabilir.
– İlk olarak, gliserin ve gülsuyu karışımı yapılabilir. Bu karışım topuklar üzerine her gün uygulanır. Yaklaşık iki hafta süreyle her gün düzenli olarak yapıldığında yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde edilebilir.
– Gliserin, gül suyu ham tuz ve limon suyu ılık suya eklemek de başka bir seçenektir. Çatlamış ayaklar bu sıcak suda on dakika bekletilir. Sonra çatlamış alanlar bir ponza taşı ile fırçalanır. Son olarak ayaklar yıkanır ve iyice kurulanır. Üzerine birazcık gliserin uygulanır. Gliserinden sonra çorap giyilir. Bu uygulama yedi gün boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

7. Bal

Bal genel cilt sağlığı için etkili olmasıyla birlikte çatlamış ayakların tedavi edilmesi için de kullanılabilir.
– 10 dakika civarında ayaklar sıcak su ve bal karışımında bekletilebilir. Bu işlem kuruluğun giderilmesine destek verir ve ayak derisinin yumuşamasını sağlar. Derinin esnekliğini oldukça iyi bir şekilde korur.
– Başka bir seçenek de elma sirkesi, bal ve pirinç unu karışımıdır. Bir avuç dolusu ince pirinç unu, birkaç kaşık çiğ bal ve elma suyu ile karıştırılır. Kalınca bir hamur haline getirmek için karışıma birazcık da sirke eklenir. Karışım içerisine bir çorba kaşığı zeytinyağı da eklenebilir. Temizlenmiş ve yıkanmış olan ayak tabanları üzerine elde edilen hamur uygulanır ve ayaklara birkaç dakika hafifçe olmak üzere masaj yapılır. İşlem yapıldıktan  sonra ayaklar ılık su ile güzelce yıkanır. Bu işlem ayakların yumuşamasını sağlarken cildi nemlendirir.

8. Ayak çatlaklarına vazelin

Vazelin ayaklara uygulanmış olduğunda rutubet seviyesini korumaya yardımcı olmaktadır ve bundan dolayı çatlamış ayakların iyileştirilmesi için kullanılabilir.
– Yatmadan önce vazelin ayaklara kalın bir katman halinde uygulanır. Arkasından nemin cilde derinlemesine nüfuz etmesi için temiz çorap giyilir.
– Başka bir seçenek de vazelin ile limon suyunu karıştırmaktır. Bu karışım kuruyan ve çatlamış ayak tabanlarına uygulanır. Uygulamadan önce ayaklar yıkanmalı ve iyice kurutulmalıdır. Bu uygulama her gün yapılabilir.

9. Ayaklara zeytinyağı

– birazcık sızma zeytinyağı bir pamuk yardımıyla ayağa uygulanır ve dairesel bir hareketle ayaklara beş ya da on dakika boyunca hafifçeçe masaj yapılır. Ardından kalınca pamuklu çorap giyilir. Bu ayak çatlaklarını iyileştirmek için kullanılan en basit çözümdür. Bir saat sonra ayaklar yıkanır.
– ayrıca zeytinyağı yardımıyla oldukça etkili bir nemlendirici krem de yapılabilir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı birkaç damla limon yağı veya lavanta yağı ve su ile eşit miktarlarda karıştırılır. İyice karıştırıldıktan sonra ayaklara her gün uygulanabilir.

10. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi ve jojoba yağı ile yapılan krem ve losyonlar da ayak çatlakları için kullanılabilir. Yulaf ezmesi ve jojoba yağı ayakların rutubet seviyesini korumaya yardımcı olan özellikler içerir.
– Bir çorba kaşığı toz yulaf ezmesi kalın bir hamur harcı yapmak için birazcık jojoba yağı ile karıştırılır. Hamur harcı çatlamış alanlara uygulanır. Otuz dakika kadar bekletildikten sonrasında soğuk su ile durulanır. Ayaklar iyice kurulanır. Çatlaklar tamamen geçene kadar işlem her gün uygulanabilir.
Topuklarda ve ayak tabanında ve görülen çatlaklar için tüm bu bitkisel çözümler uygulanabilir. Sadece bu çözümlere rağmen çatlaklar geçmiyorsa probleminin tam olarak nedenini bulmak ve uygun tedavi yöntemlerini geliştirmek için bir doktora görünmek gerekmektedir.

Biobellinda ayak bakım kremi ile kullananlardan edindiğimiz tecrübelere göre, düzenli kullandığınızda kesinlikle çözüm olacağı kanaatindeyiz.

Ellerde oluşan yoğun çatlaklar ve egzemalar Biobellinda ayak bakım kremi ile nasıl iyileştiğini görmek isterseniz BURAYA tıklayın.

Etiket Bulutu

anneler günü için en güzel hediye hamilelikte oje kullanmak hamilelikte istenmeyen tüy temizliği hamilelikte kişisel bakım ve güzellik sırları hamilelikte parfüm ve deodorant kullanılır mı? hamilelikte saç boyatılabilir mi? hamilelikte perma yaptırılabilir mi? hamilelikte cilt bakım ürünleri kullanmak halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar giysideki oje lekesi nasıl çıkar genital hijyen ve genital temizlik günlük ağız bakımı nasıl yapılır günlük el bakımı nasıl yapılır halıdaki koltuktaki kıyafetteki oje lekeleri nasıl temizlenir günlük makyaj önerileri hangi diş macunu doğal? hangi diş macunu daha iyi? diş hassasiyeti için diş macunu hediyelik parfümler kil maskesi kararan ve kireç tutan çaydanlığın dibini temizlemek için kil maskesi tarifi kimyasal içermeyen deterjanlar kireç lekesi kimyasal temizlik ürünlerinin zararları kararan çaydanlıklar kadın parfümleri-en iyi bayan parfümleri ve fiyatları - hepsiburada hızlı bulaşık nasıl yıkanır genital bölgenin asit dengesi ilginç ve komik paylaşımlar indirimli marka parfümler kadın genital sistemi istenmeyen tüyler hassas ciltler için genital bölge temizliği için ne kullanılmalıdır kadınlarda genital bölge temizliği en sevimli bebek videoları en modern takı çeşitleri en ucuz kadın parfümleri-en ucuz erkek parfümleri en ünlü ve kaliteli markaların genital hijyen ürünleri etkileyici göz makyajları nasıl yapılır? esmerler için etkileyici göz makyajı nasıl yapılır en iyi ve ucuz parfümler en iyi mikrofiber cam bezi en güzel anneler günü hediyesi elde bulaşık yıkamanın püf noktaları en güzel emitasyon alyans modelleri- altın görünümlü alyans çeşitleri en güzel mikrofiber cam bezi-temizlik bezi-yer bezi en iyi erkek parfümler en iyi ağız bakım suyu hangisi etkileyici ve büyüleyici gözlere sahip olmak ev yapımı organik temizlik ürünleri tarifleri forivia takı çeşitleri otantik takı modelleri florür nedir zararları nelerdir? florürsüz diş macunu forivia takı modelleri forivia üye kayıt genital bölge temizliği için fosfatsız deterjan markaları fosfat içermeyen deterjanlar evlat hasreti evden para kazanma imkanı-evden para kazanma yolları-ev hanımları evden nasıl para kazanabilir evde çamaşır deterjanı yapma evde bulaşık deterjanı yapma evde cilt bakımı evde cilt bakımı ve yüz maskeleri evde yapılan kolay el bakım maskesi kireç lekesi biobellinda wc banyo temizleyicisi kullananların yorumları kızıllar için etkileyici göz makyajı nasıl yapılır su lekesi sivilcelerden nasıl kurtuldum? tatlı bebekler topuk çatlakları için kesinlikle biobellinda ayak bakım kremi topuk çatlakları nasıl geçer-topuk çatlaklarına çözüm topuk çatlakları için krem sivilcelerden kurtulmak için yüz maskesi tarifi sivilcelerden kurtulmak için sarışınlar için göz makyajı nasıl yapılır sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir tuvalet taşları temizliği sirke ile çaydanlık temizliği - kireçlenmiş çaydanlık nasıl temizlenir sivilce izlerinden kurtulmak için sivilce maskeleri sivilce izlerinden kurtulmak için yüz maskesi yapılışı topuk çatlakları nasıl giderilir topuk çatlaklarına bitkisel çözümler yüz bakımı yüz bakım kremleri yüz maskeleri yüz maskesi zararlı kozmetik ve cilt bakım ürünleri yüzdeki çizgiler için çözüm yumuşacık bakımlı ellere sahip olmak için yıkanmış yağ lekesi nasıl çıkar ucuz öğretmenler günü hediyesi topuk çatlaklarına iyi gelen kremler ucuz ve orjinal parfüm nereden alınır uzman tv kil maskesi nasıl uygulanır videosu yanmış yapışmış tencere temizliği nasıl yapılır yağ lekesi nasıl çıkar kadınlar kulübü şahmeran yüzük modelleri-altın görünümlü hasır örgü setler rvtl kırışıklık kremi hakkında makyaj temizleme yöntemleri leke çıkartmak mikrofiber bez kullanıcı yorumları mikrofiber bez modelleri-mikrofiber bez çeşitleri mutfak dolaplarındaki yağ lekeleri nasıl çıkar mikrofiber bez temizliği kusursuz bir cilde sahip olmak kuru bir cilt için kil maskesi kolay banyo temizliği nasıl yapılır kolay temizlik el bakımı kolay cam silmek-cam silmenin en kolay yolu kolay cam temizliği kozmetik ürünleri ve cilt bakım ürünleri koltuktaki keçeli kalem lekesi nasıl çıkar neden naturel temizlik ürünleri kullanılmalı? öğretmenler günü en güzel hediye önerileri parfüm çeşitleri pantolondan oje lekesi nasıl çıkar pürüzsüz bir cilde sahip olmak için pürüzsüz bir cilt için rtvl kırışıklık giderici krem pürüzsüz bir cilt için kil maskesi nasıl yapılır organik temizlik ürünleri markaları organik bulaşık makinesi deterjanı doğal bulaşık makinesi deterjanı öğretmenler günü kampanyaları öğretmenler günü en güzel hediye seçenekleri ve tavsiyeleri oje lekesi çıkarma yöntemleri oje lekesi nasıl çıkar oksijenli su-beyaz kapatıcı saç boyası kireçler nasıl çözülür duvarda ki oje lekesi nasıl çıkar? biobelinda mikrofiber cam silme bezi biobelinda hakkında kullanıcı yorumları biobelinda parfümleri biobelinda ürünleri biobellinda 3x çamaşır beyazlatıcısı biobellinda 3x çamaşır beyazlatıcı biobellinda yağ kir çözücü bio bellinda ürünleri bio belinda ürünleri bembeyaz çamaşırlar ve tüller için ne yapmalı? bembeyaz beyaz çamaşır yıkamanın püf noktaları beyaz çamaşırlar için hangi deterjan bio belinda çamaşır beyazlatıcı biyobelinda beyazları kapatma özelliği olan boyalar biobellinda ayak bakım kremi kullananlar biobellinda bitkisel saç boyaları biobellinda makyaj temizleme suyu’ biobellinda kullanıcı yorumları biobellinda mikrofiber bez kullananlar ve yorumları biobellinda organik temizlik ürünleri biobellinda pas kireç sökücü kullanımı biobellinda parfümleri biobellinda kullananların yorumları biobellinda konsantre bulaşık sıvısı (elde) kullananların yorumları biobellinda bulaşık deterjanı biobellinda bitkisel temizlik ürünleri biobellinda çamaşır beyazlatıcı biobelinda biobellinda göz çevresi kremi biobellinda konsantre bulaşık sıvıs biobellinda konsantre bulaşık deterjanı beklemiş yağ lekesi nasıl çıkar bayram temizliği nasıl kolay yapılır akıllı kadınlar kulübü facebook akıllı kadınlar kulübü aliminyum aspiratör filtresi nasıl temizlenir anneler günü kampanyaları 2015 anneme ne hediye alsam anneler günü ne zaman? ağız ve diş bakımı nasıl yapılır ağız çalkalama suyundan sonra ağız yıkanır mı sararan çay kaşıkları kar gibi tüller 10 yaş gençleştiren krem ağız bakım suyu faydaları ağız bakım suyu nasıl kullanılır ağız bakım suyu fiyatları aspiratör filtresi nasıl kolay temizlenir aspiratör temizlemenin kolay yolu banyo duvarları nasıl temizlenir tuvalet temizliği ve banyo temizliği bakımlı görünmek banyoda buğulanan aynalara çözüm banyoda oluşan pas ve kireçler nasıl kolay temizlenir bayanlara katalogla satış ve para kazanma fırsatı bay bayan parfüm çeşitleri ayak tabanı çatlakları ayak çatlaklarına ne iyi gelir aspiratör temizliği nasıl yapılır aspiratör temizli için hangi ürün-duvardaki küf lekeleri nasıl temizlenir aspiratör temizliği nasıl yapılır aspiratör telleri nasıl temizlenir aspiratörde oluşan çıkmayan yağ lekeleri nasıl temizlenir ayak bakım kremi biobellinda pas ve kireç çözücü fiyatları biobellinda pas ve kireç çözücü nasıl kullanılır diş macunu reklamı dış macunu diş macunu tavsiye diş sağlığı için doğal yöntemler doğal ayak bakım ürünleri evde ayak bakım kürü doğal ayak bakım kremi dış genital bölgeyi temizlemek dibi kararan ve kireçlenen çaydanlıkları doğal yollardan temizlemek cilt kuruluğu cilt kırışıklığı çok kirli bulaşıklar için biobellinda bulaşık matik jel daha güzel olmak dibi kararan çaydanlık nasıl temizlenir depycure tüy dökücü sprey ile beş dakikada işlem tamam! doğal bulaşık deterjanı doğal cilt bakım ürünleri ve doğal kozmetik ürünleri doğal pas ve kireç çözücü doğal makyaj ürünleri doğal temizlik ürünleri doğal temizlik ve kozmetik duşakabin temizliğinde dolaplardaki yağ lekeleri doğal kozmetik ürünleri-forivia doğal kozmetik ürünleri markaları nelerdir doğal el bakım kremi doğal deterjan markaları doğal kişisel bakım seti doğal kişisel bakım ürünleri doğal kozmetik markası cilt bakım kremleri cildin kırışmasını önlemek için bitkisel deterjan markaları organik deterjan markaları bulaşık makinesi köpüklü kalıyor biobellindasiparis.com facebook sayfası bitkisel diş macunu markaları bitkisel nemlendirici krem bulaşık makinesi deterjan erimiyor böcekleri bitkilerden kovmak için biobellindanın elde bulaşık deterjanı biobellinda yağ kir çözücü biobellinda spf 20 güneş korumalı nemlendirici biobellinda siparis facebook biobellinda temizlik malzemeleri biobellinda temsilci formu biobellinda üyesi olmak için biobellinda üyelik bulaşık makinesinde deterjan kalıntısı neden olur bulaşık matik makine deterjanları camları silmek camlar nasıl kolay temizlenir? çatlayan topuklara ne iyi gelir çatlak topuk tedavisi çaydanlık dibinde biriken kireci temizlemek çaydanlıklar nasıl temizlemir çaydanlık içinde oluşmuş kireçlenmeler için çamaşırlarınız ve tülleriniz bembeyaz çamaşırları beyazlatmak için çamaşır beyazlatıcı ürünler bulaşık nasıl yıkanır video çamaşır sodası koltuk nasıl temizlenir çamaşır suyu etkili çamaşır yıkama teknikleri kar gibi